Dlaczego warto słuchać audiobooków?


Audiobooki zdobywają coraz większą ilość fanów. Stale rosnącą popularność wynika z łatwości ich obsługi, dużego wyboru i korzystnych cen. Wiele osób ceni sobie również ten sposób obcowania ze sztuką, gdyż wolą skupić się na swojej wyobraźni, zamknąć oczy i przenieść się w magiczny świat trolli, skrzatów lub do mrocznego zaułka kryminału gdzie przed chwilą doszło do zbrodni. Czy audiobooki są drogie? Jaka jest dostępność tej formy literatury? Jakie płyną korzyści ze słuchania audiobooków? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te nurtujące Cię pytania 😉
Dostępność
Dostępność audiobooków jest ogromna. Usługi sprzedaży audiobooków oferują tacy giganci jak Google czy Amazon, prywatne firmy oraz niezliczone ilości sklepów internetowych. W Polsce wydaje się, że najbardziej znane platformy to Audioteka i Storytel. To idealne rozwiązanie dla miłośników takiego stylu. Zebrane w jednym miejscu wszystkie audiobooki tworzą wielką kolekcję, której trudno szukać w realnych bibliotekach czy księgarniach. Bardzo dużą zaletą jest łatwość nabywania i korzystne ceny. Wystarczy dokonać płatności — np. kartą kredytową i w ciągu kilku minut ściągnąć plik na swój telefon, tablet czy odtwarzacz mp3. Nie musimy już czekać kilka dni na kuriera i odbierać przesyłki. Swój ulubiony tytuł zaczynamy słuchać od razu.
Wybór audiobooków
Decydując się na audiobook, do wyboru będziemy mieli wszystkie najpopularniejsze tytuły. To tak duży rynek, że nie brakuje na nim znanych książek lub autorów. Każda licząca się pozycja jest przekładana na audio deskrypcje. Harry Potter czy Hobbit są tego najlepszym przykładem. Udając się do wirtualnego sklepu, z pewnością znajdziemy tak bogatą ofertę, jak w przypadku książek.
Dlaczego warto słuchać audiobooków?
Na to pytanie istnieje wiele odpowiedzi. Dla mnie największym atutem audiobooków jest możliwość słuchania ich „przy okazji”. Audiobooki mają tę zaletę nad książką, że możemy słuchając je, wykonywać inne czynności takie jak podróż samochodem, sprzątanie mieszkania, gotowanie, czy prasowanie. Możemy urozmaicić sobie na przykład nudne zajęcia ucieczką w fascynujący świat. Możemy także zyskać na czasie i zapoznać się szybciej z daną lekturą, bo nie musimy znajdować czasu na to, by usiąść z książką w dłoniach.
Nie zawsze zresztą możemy mieć ze sobą książkę — np. w autobusie lub pociągu. Odtwarzając plik mp3, dyskretnie możemy cieszyć się romantyczną historią lub przeżywać epickie walki gladiatorów, które budzą dreszcz emocji. Rozwiązanie takie pozwala kolekcjonować tysiące tytułów, co jest dość problematyczne w przypadku papierowych wersji. Ceny również zachęcają do skorzystania z takich rozwiązań. Są one znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych wydań, bo nie potrzebują kosztownej dystrybucji. Do plusów można też zaliczyć odczucia towarzyszące audiobookowi. Głosowy przekaz lektora wzbudza wiele emocji i nierzadko wciąga bardziej niż własna wyobraźnia.

Audiobook dla handlowca
Audiobooki to idealna forma edukacji dla osób, których biurem jest samochód. Oprócz baśni, horrorów, romansów czy thrillerów, dystrybutorzy audiobooków oferują dostęp do ogromnej ilości poradników, wykładów czy literatury branżowej. Osobiście uważam, że jest to idealna forma poszerzania wiedzy, wykorzystując do tego czas, który z góry skazany byłby na zmarnowanie (np. przejazd samochodem z miasta do miasta). W swojej pracy pokonuję samochodem miesięcznie kilka tysięcy kilometrów, i nie wyobrażam sobie nie korzystania z platform oferujących audiobooki na kliknięcie palcem. No bo w końcu ile można słuchać w kółko tych samych utworów w radiu?
Często podczas rozmów z handlowcami słyszę, że nie mają czasu na poszerzanie wiedzy, bo wracając po pracy do domu czeka ich jeszcze ogarnięcie raportów, tabelek i maili, a przecież mają jeszcze życie prywatne. W takim wypadku audiobooki to idealna forma zdobywania wiedzy.
Metoda głosowego przekazywania książek i pisma jest znana już od wielu lat. Początkowo służyła ona osobom niewidomym i niedowidzącym, aby mogli obcować z literaturą. Dopiero rozwój takich technologii jak mp3, czy powstanie sklepów internetowych spowodowało, że takie rozwiązanie stało się biznesem. Gdy tym rozwiązaniem zainteresowała się ogromna ilość ludzi, a popularność audiobooków wystrzeliła w górę, zaczęto tworzyć cyfrowe wersje najbardziej znanych książek. Obecnie to ogromny rynek z korzystnymi cenami, ogromnym wyborem i dostępnością. Aby z niego skorzystać, nie trzeba wydawać fortuny, tylko poświęcić kilka złotych na próbę. Wiele sklepów internetowych oferuje darmowy okres próbny, aby sprawdzić czy audiobooki przypadną nam do gustu. Ogromna rzesza fanów pokazuje, że wielu z nich taki sposób bardzo się spodobał.
Mi osobiście przypadła do gustu oferta Storytel.pl, która dzięki korzystnej, miesięcznej opłacie abonamentowej, umożliwia przesłuchanie nieograniczonej liczby audiobooków. Katalog audiobooków oferowanych przez tą platformę z miesiąca na miesiąc się powiększa, więc liczę na to, że wszystkie interesujące mnie tytuły będę w stanie przesłuchać, bez posiłkowania się innymi, zewnętrznymi platformami. Taki abonamentowy dostęp do audiobooków wydaje się mieć jeszcze jedną zaletę. Jeżeli poniesiesz koszt tylko raz w miesiącu, będziesz chciał przesłuchać ich jak najwięcej, nie martwiąc się, że za każdy z nich musiałbyś dodatkowo płacić. Ja dzięki tej platformie kupiłem o wiele więcej książek papierowych, po wcześniejszym przesłuchaniu ich w formie audio.
Mam nadzieję, że format audio przyjmie się tak samo dobrze jak formaty elektroniczne, i wszystkie nowe tytuły będą wychodziły od razu w trzech formatach: drukowanym, ebook oraz audiobook.

Kwiecień 30, 2018

0 responses on "Dlaczego warto słuchać audiobooków?"

Dodaj komentarz

© 2018 Cezary Fior. Wszelkie prawa zastrzeżone.