Lepszy czy gorszy? Kilka słów o zazdrości

Lepszy czy gorszy? Kilka słów o zazdrości

lepszy gorszy

Zdajesz sobie sprawę z tego, że jednym z uczuć powodującym uczucie bezsilności, niespełnienia jest zazdrość?

Będąc notorycznie zazdrosnym, zwiększasz swoją złość, rozgoryczenie a przede wszystkim bezsilność.

Notorycznie próbując porównywać się z innymi, zawsze znajdziesz kogoś, kto jest „gorszy” lub „lepszy”. Jak myślisz, czy porównywanie się do innych wywołuje pozytywne, czy negatywne stany emocjonalne?

Zazdrość i porównywanie się do innych, w tym kontekście, oznacza bezsilność, złość i smutek ( piszę „w tym kontekście” gdyż istnieją praktyki stosowane w zarządzaniu, polegające na porównywaniu, służące zwiększeniu efektywności).

Dlaczego? Jak możesz być szczęśliwy cały czas myśląc, że wszyscy są lepsi od Ciebie? Będąc zazdrosnym zmuszasz się do postrzegania innych jako lepszych, wartościowszych, czy szczęśliwszych od Ciebie.

car

Zatem skup się raczej na eksponowaniu swoich pozytywnych cech i przestań skupiać się wyłącznie na cechach innych.

Przestań koncentrować się na tym czego Ty nie masz, a mają inni. Obserwacjom czyichś samochodów, stanowisk czy domów z reguły towarzyszą myśli „ale mu dobrze”, „ten to się ustawił”, „tylko ja jestem nieudacznikiem”. Wyrażając myśli typu „oni mają lepsze auto” wyrażasz swoją potrzebę posiadania lepszego samochodu.

Pamiętaj, że Twoje potrzeby są zawsze pozytywne, natomiast sposób ich wyrażania niekoniecznie musi być taki być.
Do zrealizowania swojej potrzeby potrzebujesz zasobów i strategii. Dlatego zamiast wyrażać swoje potrzeby w formie zazdrości, opracuj strategię własnego działania. Mając opracowaną strategię jesteś już o krok od zrealizowania celu. Zastanów się więc, czy nie warto wyrażać swojej potrzeby w sposób pozytywny?

Zazdrość jest bardzo powierzchowną analizą tej „drugiej strony”. Zauważ, że nie zazdrościsz komuś jego chorób, czy braku powodzenia. Będąc zazdrosnym skupiasz się tylko na pozytywnych aspektach, a tak naprawdę nie wiesz co za tym kryje. Posiadanie wielkiego majątku nie gwarantuje dobrego samopoczucia i bycia szczęśliwym.

Skoro tak naprawdę nie wiesz jak wygląda życie tej drugiej osoby, to czy warto się z nią w jakikolwiek sposób porównywać? Zazdrość i porównywanie się z innymi jest złym nawykiem, ponieważ zabiera umiejętność doceniania tego co masz i co sam wypracowałeś.

Stale myśląc o innych i porównując się do nich, potęgujesz tylko frustrację. Na własne życzenie wprawiasz się w zły nastrój i tracisz swój czas i energię na rozmyślanie o życiu drugiej osoby.

Nie pozwól aby ktoś inny zabierał Twoją energię. Skoncentruj się na sobie. Masz wiele zalet, które powinieneś pielęgnować. Przyniesie to na pewno zdecydowanie więcej korzyści.

0 responses on "Lepszy czy gorszy? Kilka słów o zazdrości"

Dodaj komentarz

© 2018 Cezary Fior. Wszelkie prawa zastrzeżone.